Televizyona Reklam Verirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Home » Reklam » Televizyona Reklam Verirken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Televizyon reklamları nasıl verilir,reklam verirken dikkat edilmesi gereken noktalar bu makalemizde..

Günümüzde televizyon her kesim tarafından izlenmektedir. Her insan günün en az bir kaç saatini televizyon izleyerek geçiriyor. Türk televizyon izleyicisinin % 30’u günde 5 saatten fazla tv izlerken, %40’ı 3-5 saat arası televizyon izliyor. Dijital platformların kullanım oranlarının artmasına rağmen televizyon halen en önemli medya kanallarından biri olarak yerini korumaktadır.

Reklam kuşaklarının eğlenceli bir hal alması izleyicilerin  ilgi ile izlemesini sağlıyor. Doğru planlama ile  ticari işletmeler için  de oldukça önemlidir. Televizyon reklamları, firmanızın ya da markanızın milyonlarca kişiye aynı anda ulaşmasını sağlar. Türkiye’de oldukça yaygın bir televizyon izleme alışkanlığının olduğunun altını çizmekte fayda var. Etkileyici ve akılda kalıcı olması, markanın bilinirliğine pozitif etki yapmaktadır. Televizyona tanıtım amacı ile çıkan  firmalara tüketiciler daha fazla güven duymaktadır. Doğru zamanda doğru televizyon kanallarında yer almak  isteyenler için bazı önemli ipuçlarımız olacak. Sonu tahmin edilebilir tanıtım filmi senaryolarının yerine izleyicide merak uyandırarak dikkat çekmelidir. Vermek istediğiniz mesajı en yalin haliyle yansıtmalısınız. Ne çok abartı ne çok sıradan. Yani mesajınız net ve inandırıcı olmalıdır. Yapılan bir araştırmaya göre; tüketicinin reklamı sevmesi, markayı sevmesine ve tüketicinin markayı daha kolay hatırlamasına neden olmaktadır.

Tanıtım dilini kurgularken tüketici görüşleri göz önünde bulundurulmalıdır. Tanıtım filmi senaryo metninizin anlaşılır olması için yalın ve açık ifadeler kullanın. Vereceğiniz mesajı mümkün olduğunca  görüntülü olarak vermeye çalışın

Tanıtım kampanyanızı hedef kitlenize uyumlu hale getirin. Hedefi 12’den vurmak için hedef kitlenizi iyi analiz etmenizi öneriyoruz. Hedef kitlenize sunduğunuz ürün ve hizmetin sağlayacağı faydaları ön plana çıkarırsanız reklamınız yerine ulaşır.

Tüketicilerin size ulaşabilmesi için kullanışlı bir web sitesi yaptırın. Tanıtım filminizi izleyen olası potansiyel müşteriler web sitenizi merak edip inceleyecektir. Web sitenizin ziyaretçi trafiğini göz önünde bulundurarak mobil uyumlu olan bir site yaptırabilirsiniz, bu her şekilde sizin ileride işinize yarayacaktır.

Reklam filminde görüntü ve ses efektlerinden faydalanın. Görsel efektler kullanarak reklamınızı görsel şölene dönüştürüp, daha zengin ve ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

Reklam filminin ana fikri ve sloganı üzerinden oluşturun. Ürün ve markaların reklamlarında kullanılan reklam sloganları kalıcılığı sağlamada çok büyük önem taşır. Markanızın ölümsüzleşmesi yalnızca sloganla mümkün olabilir. Sonuç olarak bir firma, bir marka, bir ürün için slogan şarttır

 

 

 

 

Posted on
× WhatsApp