Gazete Reklamları

Home » Reklam » Gazete Reklamları


 

Gazete reklamlarının incelikleri,dikkat çekici gazete reklamları nasıl olmalıdır ile ilgili detaylar bu makalemizde..

Dünyada ilk gazete reklamının bir Amerikan gazetesinde 1878’in Aralık ayında John Wannamaker tarafından Philadeiphia Record’a verildiği söylenmektedir.1800’lü yıllardan günümüze baş döndürücü bir hızla gelen gazete reklamları, etkisini halen sürdürmektedir. Yazılı basında en çok yer bulan yayınlardan biri gazetelerdir. Her kesimden okuyucuya hitap etmesi ile reklam verenlerin en çok tercih ettiği mecralardan biridir. Gazete tirajlarının ve okuyucu sayısının yüksek olması,fiyat açısından da alınabilirliğininin daha kolay olması, bu mecranın daha çok tercih edilmesini sağlamaktadır..

Hedef kitleyi oluşturanların demografik profili ve eğilimini anlamak, neredeyse reklam üretmenin temel taşıdır. Gazeteye reklam verilmeden önce gazetenin hangi okuyucu kitlesine hitap ettiğinin iyi analiz edilmesi gerekir. Kullanılacak olan sözler, renkler, müzik türü gibi ögeleri cinsiyet dikkate alınarak planlanmalıdır. Reklamınızın olası kitleye gösterilmesi hedefe nokta atışı yapmanızı kolaylaştıracaktır.

Gazete reklamlarında okuyucuyu etkilemek için verilecek mesajın sade ve kolay anlaşılır bir dille yapılması çok önemlidir. Dikkat çekici bir başlık ve kendini okutan reklam metni ile okuyucu yakalanmalıdır.

Dikkat çekici gazete reklamlarının üç ana özelliği vardır. Başlık, tanıtım metni ve fotoğraf. Bu üç özelliğe dikkat edilerek hazırlanan reklamlarda başarı oranı oldukça yüksektir.

Reklam başlığı okuyucuyu reklama çeken ilk adımdır. Reklam başlığı ne kadar çarpıcı olursa reklam içeriği o derece okunacaktır. Reklam başlığında marka ve firmayı hatırlatıcı unsurlar yer almalıdır. Başlıkta öncelikli kelimeler kullanılmalı ve mutlaka firma ve ürün ismine yer verilmelidir.

Tanıtım metninde anlaşılır cümleler kullanmalısınız. Tekrar eden cümleler okuyucunun hoşuna gitmeyecek ve reklamın okunurluğunu azaltacaktır. Ürün-marka hakkında ayrıntılı bilgi veren cümleler kullanılmalıdır. Reklam başlığını tamamlayan tanıtım metni idealdir.

Görsel öğeler okuyucuda algı oluşturmak ta günümüzde oldukça etkilidir. Gazete tanıtımınızda vermek istediğiniz mesaja uygun görsel tasarım yapılması reklamınızın bütünlüğünü koruyacaktır. Reklam başlığı ile görselin birbirini tamamlaması önemlidir. Kullanılacak görseller okuyucuda merak uyandırarak reklam metnini okumaya teşvik etmelidir. Tasarımın gözü yormayan, çok fazla rengin birbirine karışmadığı daha sade bir ilan çalışması oluşturmanızda fayda vardır.

Son olarak gazete reklamlarının inandırıcılık düzeyi yüksektir,okuyucusu ise sadıktır.Kapsamlı bilgi akışına yer verilen gazete reklamları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Posted on
× WhatsApp