Radyo Reklamları

Home » Reklam » Radyo Reklamları

Radyo reklamlarının faydaları,radyo reklamları nedir? nasıl verilir? sorularının cevabını makalemizde bulabilirsiniz

Radyo reklamcılığı,1950’li yıllardan günümüze dek gelmiştir. Yarım asırdır radyolarda kulaklarımıza hitap eden reklamlar, televizyonun olmadığı dönemlerde en çok tercih edilen reklam çeşitlerden biri olmuştur.
Radyo mecrasının dinamikliği, insanlara gün boyu ulaşılabilme imkanı sağlar. Hedef kitlenizi bulunduğu ortamda yakalayabilirsiniz. Örneğin yemek yerken, kitap okurken, trafikteyken, iş yerinde çalışırken insanlar radyo dinleyebilmektedir. Böylelikle insanlara doğrudan ulaşarak kısa sürede etkileşim alırsınız. Günümüzde mobil cihazlarla uyumluluğu ile de günün her saati kullanılabilir olması, radyo mecrasını avantajlı kılmaktadır.

Radyo reklamlarının  en büyük etkisi marka bilinirliğini arttırmasıdır. Firmalar radyo reklamlarını bundan dolayı çok önemsemektedir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre  radyo reklamları ile satışlar arasında ciddi bir bağ olduğu saptanmıştır. Satış oranlarını arttırması radyo reklamlarının en önemli artılarındandır. Televizyon mecrasına kıyasla bütçesinin daha düşük olması da radyo reklamlarına olan talebi arttırıyor. Radyo reklamlarında hedef kitleyi doğru belirleyip, hedef kitlenin eğilimlerine en uygun planlamayı yaptığınız takdirde reklam kampanyanızdan alacağınız geri dönüşler yüksek etki sağlayacaktır. Kulağa hitap ettiği için radyo reklamları diğer reklam çeşitlerine göre daha fazla hatırlanmaktadır. Daha geniş kitlelere hitap eder, reklam verenler hemen hemen her yere bu sayede ulaşabilir. Drive time saati radyo mecrası ile daha çabuk yakalanır. Sürücülerin hedef kitle olduğunu varsayalım bu sayede daha kısa zamanda ulaşırsınız.

Radyo reklamlarında nitelikli profesyonel çalışma yapılması gerekiyor sebebi de reklamda vereceğiniz mesajın ses tonlaması ve vurgusuyla uyumlu olması zorunluluğudur. Reklamdaki müziğin de etkisini göz ardı etmemek gerekir. Sadece kulağa hitap edileceği için vurgu, tonlama, müzik üçlüsünü iyi harmanlamanız, reklamınızın teknik anlamda başarılı olması için yeterlidir. Reklamınızın kurgusu da dikkat ister. İyi kurgulanmış reklamı, tüketiciler radyo istasyonu değiştirmeden zevkle dinleyecektir. Radyo reklamcılığındaki bir diğer önemli kriter de radyo yayın politikası göz önünde bulundurularak reklam metninin konuşma diline uygun olmasıdır. Dinleyenler reklam metninizdeki yanlışları çabuk farkedebilir.

Ürün veya hizmete dair reklam mesajı,5 saniye ile 1 dakika arasındaki klasik reklam kuşağına spotlarla yerleştirilir. Reklamınız dilerseniz programın doğal akışına da yerleştirilebilmektedir. Bu tarz reklamlar, diyalog üzerine kurulmuş, jingle ve ses efekti içerir. Dinleyicisi fazla olan radyo programlarına sponsorluk uygulamaları da yapılabiliyor. Örneğin haber bültenin belli bir bütçe ile reklam karşılığında satılmasıdır.

Reklam bütçesi birim saniye üzerinden hesaplanır. Her radyo istasyonuna göre fiyat aralığı da değişmektedir. Daha fazla bilgi için Tv Reklam Ajansı ile iletişime geçebilirsiniz.

Posted on
× WhatsApp