Tv Sponsorluğu

Home » Reklam » Tv Sponsorluğu

Tv Sponsorluğu nedir? sponsorluğun faydaları nelerdir? sorularının yanıtını makalemizde okuyabilirsiniz.

Sponsorluk, firmaların daha fazla kişiye ulaşmak için kullandığı bir yöntemdir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygınlaşan bu yöntem, firma ve kuruluşların hedef kitlesi ile direk iletişim kurmasına yardımcı olur.

Profesyonel ticaret faaliyetlerine yeni başlayan firmalar, sponsorluk aracılığı ile hedef kitleleri ile duygusal bağ kurabilmektedir. Sponsorluk sayesinde, piyasada ki güçlü rakiplerinden bir adım öne çıkan firmalar, marka bilinirliğine de katkı sağlamaktadır. Unutulmamalıdır ki tüketicilerin satın alma kararını sponsorluk doğrudan etkiliyor. Günümüzün en etkili kitle iletişim araçlarından biri olan televizyon da sponsorluğun çeşitlerine rastlamak mümkündür.

Televizyonda uygulanan reklam sponsorluklarında; program veya dizinin, öncesinde ve sonrasında firmanın logosu veya afişi “sunar-sundu” şeklinde ekranda belirir. Yayın aralarında da aynı firma logosu  “devam ediyor/devam edecek” şeklinde yer almaktadır.

Televizyon sponsorluğunun amacı, tv ekranında yer alarak izleyicinin aklına yerleşmektir. Marka bilinirliğinin artması televizyon sponsorluğunun en büyük amacıdır. Genellikle reytingi yüksek, en çok izlenen televizyon programları veya dizilere reklam sponsorluğu yapılmaktadır. Ulaşılacak hedef kitlenin sayısı ile bütçeler de aynı oranda artacaktır. Örneğin; Salı gecesi x dizisi reytinglerde 1. sırada yer alıyorsa bu diziye sponsor olmayı düşündüğünüz takdirde gündüz kuşağı programlarının sponsor ücretleri ile aynı olmayacaktır. Prime time(akşam kuşağı) her zaman daha fazla izleyiciye sahiptir buna dikkat etmenizde fayda vardır.

Televizyon sponsorluğu; yapmayı düşünüyorsanız öncelikle profesyonel bir ekiple çalışmanın önemli olduğunu belirtelim. Ciddi bütçelerin ayrıldığı televizyon reklam sponsorluğunda hedef kitlenizi doğru tespit etmelisiniz. Sponsorluk marka kimliğini yansıtacak sadelikte olmalıdır. Sponsorluk çalışmanızda firmanıza dair, izleyicide merak ve güven duygusunu harekete geçirilmelidir. Sponsorluk faaliyetlerinin beklentilerinizi karşılayabilmesi için pazar, rakipler, ayırdığınız fon, pazarlama stratejisi ve diğer tüm çevre koşullarının iyi analiz edilmelidir.

Son yıllarda gelişen televizyon dizi sektörü aynı zamanda televizyon sponsorluğunun da gelişmesini sağlamıştır. En çok izlenen dizilere sponsor olan firma ve markalar izleyicilerin nezdinde, izledikleri diziler ile özdeşleşmiş oluyor. Marka bilinirliğini arttırmak, yeni çıkan ürününüzü tanıtmak veya tüketicide merak uyandırmak istiyorsanız televizyon sponsorluğunu tercih edebilirsiniz. Televizyon sponsorluğu ile ilgili merak ettiğiniz ne varsa Tv Reklam Ajansı ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Posted on
× WhatsApp