Açıkhava (Outdoor) Reklamları

Home » Reklam » Açıkhava (Outdoor) Reklamları

Açıkhava reklam mecrası nedir? Açıkhava reklamlarının avantajları nelerdir? bu makalemizde..

Gündelik yaşamda insanların gördüğü, hedef kitlenin hemen farketme olasılığının yüksek olduğu, akıla kalıcı şekilde yerleşen billboard, banner, otobüs ya da bina giydirme, ışıklı pano, 3 boyutlu reklam, otobüs durağı reklamları, toplu taşıma araç içi reklamları gibi, çok fazla insanın görebileceği reklam faaliyetleridir.Türkiye’de 50 yıllık bir geçmişi olan outdoor mecrası popülerliğini 1990’lı yılların başında elde etmiştir diyebiliriz. Günümüzde  prestij elde etmek isteyen, markalaşma yolunda bu mecrayı atlamak istemeyen ,rakiplerinden farklılaşma yoluna da girmeyi düşünen marka ve firmalar çoğunlukla açık hava (outdoor) reklamlarını tercih etmektedir. Açık hava reklamları; hedef kitle tarafından kolaylıkla farkedilebilen, akılda kalıcılığı ile reklam verenlerin tercih ettiği, son yıllarda rağbet gören reklam mecralarındandır.

Geniş hedef kitleyi günün her saatinde yakalaması ve farklı teknolojilerin entegrasyonu sayesinde reklam kampanyasını etkili bir şekilde yansıtır. Açık hava reklamları potansiyel müşterilere düşük bütçelerle reklamınızı tekrar tekrar göstererek ulaşmanızı sağlar. Açıkhava reklamlarını görmek için ekstra bir çaba harcamanız gerekmemektedir. Örneğin; açmak, bağlanmak ya da sayfa çevirmek gibi.. Açıkhava reklamlarının diğer reklamlara oranla daha düşük maliyetli olması, hemen her yerde ve her zaman geniş kitlelere ulaşılmasını sağlaması her geçen gün açıkhava mecrasına olan rağbeti arttırmaktadır.

Açıkhava reklamlarının çok farklı kullanım alanları bulunmaktadır.Bazı açıkhava reklam çeşitleri ise şöyledir; Billboard, megaboard, bina giydirme, otobüs durağı reklamları, taşıt giydirme, raket, kule reklamları, ışıklı levhalar, megalight, silindir board açık hava reklamlar çeşitlerinden bazılarıdır.

Açıkhava(outdoor) reklamları yaratıcı ve anlaşılır bir konsept üzerine kurgulanmalıdır. Reklam metni kısa olmalı, tek satırdan oluşan tanıtım yazısı kullanılmalıdır. Ürün ya da markanın logosu reklamda mutlaka olmalıdır, insanlar reklamı hatırlamasalar da ürün fotoğrafını ve marka logosunu hatırlayacaklardır. Açıkhava reklamlarının farkındalık yaratması tasarımın kalitesine bağlıdır. Sıra dışı ve yaratıcı tasarım odaklı reklamlar daha kolay algılanır. Farkındalık yaratan reklamlar, slogan ve görsel tasarım uyumu ile meydana gelir.

Açık hava reklamlarında en önemli husus reklamın stratejik konumlarda yer almasıdır. Hedef kitlenin yoğun olduğu lokasyonlar iyi tespit edilmeli, o konumdaki billboardlarda reklam görüntülenmelidir. Outdoor reklam yaratıcılıkla birleştiğinde çok daha faydalı olacaktır.

Posted on
× WhatsApp