Dergi Reklamları

Home » Reklam » Dergi Reklamları

Dergi reklamcılığı nedir?dergi reklamlarının avantajları nelerdir? gibi soruların cevabı bu makalemizde…

Dergi reklamcılığı; reklamverenler tarafından hedef kitleye ulaşmada etkin rol oynadığı için tercih edilmektedir. Dergiler birbirinden farklı sektörlerin hemen hemen hepsinde yer alır. Dergiler; haftalık,2 haftalık ve aylık olarak yayınlanan, insanların ilgi alanlarına göre hazırlanan, en yaratıcı kitle iletişim araçlardan biridir. Dergi mecrasında okuyucuların ilgi alanlarına göre kategorilenmiş olması hedef kitleye ulaşmasında çok daha kolaydır. Siyaset, kültür sanat, teknoloji, seyahat gibi kategorilerde yayınlanan dergiler her insana hitap etmektedir. Reklamlar açısından baktığımızda da, hedef kitleye ulaşmak noktasında en etkili reklam türlerinden birisidir. Zamana yayılan okuma süresi ve okuyucuların bağlılığı da dergi reklamlarının etkisini arttıran özelliklerdendir. Dergi reklamları reklam mesajlarının güvenilirlik ve inandırıcılık konusunda kabul edilme oranı yüksektir. Basım teknikleri, kağıt kalitesi gibi özellikler açısından görsel anlamda daha etkili olurlar.

Her dergi belli başlı bir kitleye hitap eder buna her derginin kemik okuyucu kitlesi bulunmaktadır diyebiliriz.Dergi okuyucusu ilgi alanlarına hitap eden dergileri sürekli takip etmektedir. Abone olan, her ay düzenli olarak dergi okuyan kitleyi es geçmek istemeyen reklamverenler için kaçırılmayacak mecralardandır. Doğru dergilere reklam verdiğinizde reklam mesajınız, hedef kitleye doğrudan ulaşmaktadır. Kültür sanat, kadın, edebiyat dergilerine verilen reklamlar, doğru kitleye ulaşmakta oldukça avantajlıdır. Hedef kitlesini net olarak belirleyen firmalar dergi reklamlarını tercih ediyor.

 

Dergiler doğaları gereği yaratıcı yönden daha sınırsız çalışma alanları sunmaktadır. Reklam ortamı olarak yaratıcı uygulamalar kullanılmaktadır. Katlanabilen sayfalar, koparılan ek yapraklar, silme baskılar gibi… Bu yöntemler ile hedef kitlenin ilgisi çekilecektir.  Ürününüz veya kurumunuz ile ilgili ilan çalışmanızda bu tarz yaratıcı uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkaracaktır.

Dergi reklamlarının vereceği mesajın inandırıcılık ve güvenilirlik oranı diğer mecralara göre çok yüksektir. Dergi reklamlarında uzun, bilgi içerikli metinlerle kendinizi rahatlıkla ifade edebilirsiniz

Hedef kitlenin dikkatini reklamda tutabilmek için reklam metni fazla uzun olmamalı, kısaca ürün yada markanın temel hususlarından bahsedilmelidir. Klişelerden uzak parlak bir reklam dili olmalıdır. En önemlisi reklam metninin ikna ediciliğine dikkat etmelisiniz .Şu bir gerçek ki ikna edilen okuyucuyu hemen harekete geçecektir.

 

Posted on
× WhatsApp