E-Ticaret Firmaları ve Televizyon Reklamları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Home » blog » E-Ticaret Firmaları ve Televizyon Reklamları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Televizyon reklamı vermek isteyen firmaların olmazsa olmazlarından biri de internet siteleridir. Çünkü izleyicinin firma ile iletişime geçmek için bakacağı ilk adres internettir. Bu nedenle TV reklamı vermek isteyen firmaların kullanışlı bir internet sitesinin olması gerekmektedir. E-ticaret siteleri ise bu noktada daha şanslıdır. Çünkü hali hazırda çalışma alanı internet olan bir satış sitesinin televizyona reklam vermek için ayrı bir web sitesine ihtiyacı yoktur. Reklamını var olan site üzerinden kurgulayan e-ticaret sitelerinin televizyona reklam vermelerinin en büyük sebebi hedef kitlelerini genişletmek ve marka bilinirliğini arttırmaktır.

İnsanlar e-ticaret firmalarının internet sitelerinin çok güvenilir olmadığını düşünürler. Bu nedenle e-ticaret firmaları izleyicinin güvenini kazanmak için TV reklamı vermeli ve daha çok görünür olmalıdır. Burada izleyici çok önemli bir yere sahiptir. Potansiyel bir müşteri olan izleyici zamanla markaya olan güvenini tamamlayarak reklamı amacına ulaştıracaktır.

E-ticaret siteleri rakiplerinden daha çok göz önünde olmak için internet üzerinden reklam vermenin yanında televizyon reklamını da tercih ederler. E-ticaret firmasının izleyici sayısı yüksek olan televizyona reklam vermesi daha çok kişiye ulaştığı için görünürlüğünü de arttırmış olacaktır.

Televizyon reklamı verirken yapılacak strateji önemlidir. Reklamda yalnızca internet sitesinin adının geçmesi izleyicide merak uyandırırken bir yandan da e-ticaret sitesinin reklam maliyetini düşük tutmaktadır. E-ticaret firmalarının televizyona reklam verirken en çok kullandıkları reklam çeşidi bant ve kuşak reklamlardır. Bu reklamlardaki amaç e-ticaret firmasının kendisini ana akım mecra kullanan yeni hedef kitlesine tanıtarak onları da yeni bir mecra olan internete çekmeyi amaçlamaktadır. E ticaret firmalarının reklam verme amaçları şunlardır;

Markalarının kimliğini güçlü tutmak ve bilinirlik kazanmak,

Yeni hedef kitlelere ulaşmak, sahip olduğu müşterilerine hatırlatmada bulunmak,

Rakiplerinden daha çok öne çıkmak için farklı yanlarını ön plana çıkarmak,

E ticaret firmasının sitesinin kolaylığı ve faydalarını göstermek.

İnternet sitesinin tıklanma oranının yükselmesini sağlamak ve satışlarını arttırmaktır.

Posted on
× WhatsApp