PeopleMetre’nin Kullanım Alanı ve Çalışma Prensibi

Home » blog » PeopleMetre’nin Kullanım Alanı ve Çalışma Prensibi

 

Televizyon izleme ölçümleri bir diğer adıyla reyting ve share ölçümleri PeopleMetre adı verilen alet yardımı ile yapılır. İnsan sayacı anlamına gelen PeopleMetre izleyicilerin program dinleme ve izleme alışkanlıklarını analiz etmemize olanak verir.

PeopleMetre sahibi hanelerde kişilere sadece onlara ait olan bir kod verilir. Bu kod televizyon izlemeden önce girmeleri gereken bir koddur. Bu sayede kimin televizyon başında olduğunun tespiti yapılmış olur. Bu hedef kitle analizleri ve reklam verenler açısından önemli bir konudur:

Reklam veren için reklam bütçesi oluşturmak önemlidir. Kanallar da reklam ücretlerini bu ölçümler sonucunda belirler. Her gün yapılan ölçümler gece yarısından sonra merkeze iletilir. Bu sayede kanalların gün içerisinde aldıkları reyting ve share puanları görülmüş olur. Bir programın varlığı ve reklam ücretleri bu sayılara bağlıdır.

PeopleMetre Nasıl Çalışır? 

3 farklı birimin birlikte çalışması sonucu çalışan PeopleMetre televizyona takılan bir cihazdır. PeopleMetre birimleri şunlardır:

  1. Frekans dedektörü: Televizyona bağlanan bir cihazdır. Hangi kanalın izlendiğini frekanslar yardımı ile belirler.
  2. Kayıt Cihazı: İzlenen kanalın verilerini, kim tarafından, hangi saatte ve ne kadar bir süre izlendiğini kaydeder. Elde edilen bilgiler her gece yarısı merkeze iletilir.
  3. Kumanda: Kişilere verilen kodların girildiği birim olan kumanda aslında en basit görünen ama en önemli olan parçalardan birisidir. Kişileri ayırmada yardımcı olan kumanda o an kimin televizyonu kullandığı bilgisine ulaşmamızı sağlar.

 

Posted on
× WhatsApp