RTÜK Kurallarına Göre Reklam Veremeyen Sektörler

Home » blog » RTÜK Kurallarına Göre Reklam Veremeyen Sektörler

Ülkemizde 1990 yılında özel radyo ve televizyon yayınları başlamıştır. İlk başta hiçbir yasal düzenlemeye tabi olmayan bu yayınlar 1994 yılında yapılan yasal düzenleme ile kurulan RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu) tarafından denetlenmeye başlamıştır. RTÜK’ün görevi radyo ve televizyon faaliyetlerini düzenlemek,  denetlemektir.

Reklamlar da RTÜK kontrolüne tabi faaliyetlerdir. RTÜK tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde reklam yapılabilir. Yayınlanan kurallar gereği bazı sektörlerdeki firmalar televizyon reklamı yapamamaktadır. Bazı sektörlerde ise reklam yapma konusunda sınırlandırmalar vardır.

RTÜK Kurallarına Göre Reklamı Yapılamayan Sektörler:

  1. a) Alkol ve tütün ürünlerinin zararlı olmasından dolayı ve insanları kullanıma teşvik etmemek için 2011’den itibaren alkol ve tütün firmalarının reklam vermeleri yasaklanmıştır. .
  2. b) İlaçlar ve tedaviler hakkında izleyiciyi yanlış yönlendirmemek için reçeteli ilaçlar ve tedavi yöntemleri hakkında RTÜK kuralları gereğince reklam yayını yapılmamaktadır.
  3. c) Reçeteye tabi olmayan ilaçların reklamları ise sınırlandırılmıştır. İçerisindeki etkin maddenin reklamda açık bir şekilde görünmesi gerekir. Aynı zamanda reçetesiz satıldığına dair bilgilendirme de reklamda yer almalıdır.

d)Gıda takviyesi, bitkisel ürünler, çeşitli cihazların ilaç ve tedavi gibi algılanmaması gerektiği için reklamları yapılamaz. Aynı şekilde aşırı tüketimin tavsiye edilmediği yağ, yağa dönüşen asit, tuz, şeker gibi gıdaların da reklamının yapılması yasaklanmıştır.

e)İlaç ve tıbbi tedaviler tele-alışveriş üzerinden pazarlanamaz.

f)RTÜK kuralları gereğince silah üretimi, satımı ve silahların kendisi reklam olarak verilemez. Reklama izin verilmemesinin nedeni izleyici ve ya dinleyicinin yaş aralığının farklı olması ve herkesin kullanımına uygun olmamasından dolayıdır.

g)Falcı, medyum ve astrolog gibi hizmetler için reklam verilmemesi kararı RTÜK tarafından konulan kurallardan birisi olmuştur. İnsanların duygularıyla oynamamak ve düşüncelerini değiştirmemek gerektiğini var sayarak ticari iletişim olarak kullanılmaz.

h)Arkadaş ve eş bulma hizmetlerinin reklam olarak ticari iletişimine izin verilemez.

Posted on
× WhatsApp