Sinema Reklamları

Home » Reklam » Sinema Reklamları

Sinema reklamcılığı nedir? nasıl yapılır ile ilgili merak edilenler bu makalemizde yer almaktadır..

İzleyicinin beş duyusuna aynı anda hitap eden dünyanın en etkili reklam mecrasıdır. Sinema izleyici profili, diğer reklam mecralarından daha prestijli bir alan olarak algılanmaktadır. En etkileyici ve çarpıcı reklam mecralarından birisidir. Sinema izleyicisine, dinlenirken ve en keyifli olduğu anlarda  reklam filminiz ile ulaşabilirsiniz . Sinema salonun büyüsü, reklam filminde kullanılan efektler izleyicide farkındalık oluşturur. Maksimum görsel ve işitsel etki sinema reklamlarının faydalarındandır. Reklam mecra avantajı çok çeşitli olduğu için hedef kitlenize nasıl ve hangi yöntemle ulaşacağınıza siz karar verebilirsiniz. Sinema reklamlarının tercih edilme nedeni geri dönüşlerin ölçümlenebilmesine imkan vermesidir. Örneğin, reklamı yapılan ürün için seyirciye, “Filmi izledikten sonra biletlerinizi atmayın, ürünü % 50 ucuza alın” denilebilir.

Sinema izleyicisin yüzde kaçının ürünü almaya geldiği ölçülerek reklamın başarısı ölçümlenebiliyor, sinema bileti ile birlikte verilen kupon ile sinemadan çıktıktan sonra kaç kişinin restaurantınıza geldiğini bulabilirsiniz. Bu şekilde sinema reklamları, reklam verenin kendisini müşteriye bu kadar yakın hissedebileceği hemen harekete geçebileceği bir reklam alanıdır. Sinema reklamcılığı, perde reklamlarının yanı sıra sponsorluk ve promosyon faaliyetlerini de kapsamaktadır.

Türkiye’de 2000 yılından sonra artan film ve seyirci sayısı, reklamverenin sinemayı bir reklam mecrası olarak daha çok tercih etmesini sağlamıştır. Her yıl sinema reklamlarının diğer mecralara göre gittikçe gelirlerinin arttığı görülmektedir.

Sinema reklam filmlerinde izleyicinin reklamı izlememe şansı söz konusu değildir. İzleyicilerin bakışını başka yöne çevirmesi mümkün olmadığı için reklamdan etkilenme oranları yüksektir. Reklam filminin kısa ve eğlendirici olması gerekir. Sinemada yeterli sürede gösterilen reklamlar izleyicinin aklında kalmaktadır.

Perde reklamları her film gösterimi öncesinde ve film arasında seyirciye gösterilen reklam filmlerini ifade eder.Firmalar anlaşmalı oldukları sinema salonlarından bu hakkı belli bir süre için kiralamakta ve kiraladığı perdenin kulanım hakkını reklamverenlere yine belli bir ücret karşılığında pazarlamaktadır.

Spot reklam filminiz, film başlamadan önce yayınlanan reklam kuşağında yer alır. İzleyiciler salona girdiği andan itibaren yayınlanmaktadır.

Yayın akışı sponsorluğu ; reklam kuşağından hemen sonra yayınlanmaktadır. Yakın zamanda vizyona girecek filmlerin fragmanı sponsor firma logosu altında 10 saniye yayınlanır

Posted on
× WhatsApp