Televizyon İzleme Ölçümü Araştırma Yöntemleri

Home » blog » Televizyon İzleme Ölçümü Araştırma Yöntemleri

 

Televizyon izlenmesi birçok farklı metotla ölçümlenmektedir. Dünya genelinde uygulanan yöntemler panel aile yöntemi, internet yoluyla yayın ölçümleri ve anketlerdir. Türkiye’de ise panel aile yöntemi tercih edilmektedir. Bu yazımızda panel aile yöntemi hakkında bilgilendireceğiz.

Panel Aile Yöntemi ve Aşamaları Nedir?

AGB’nin panel aile yönteminde izleme ölçümü dört aşamadan oluşmaktadır.

a)Veri Tabanı Araştırması: AGB, panelini oluşturmak için ölçüm yapılacak kentlerde veri tabanı araştırması yapılır. Veri tabanının araştırması, sistemin temelini oluşturur. TİAK’ın belirlediği bir şirketi tarafından yapılan araştırmayla bölgede bulunan insanların yaş, cinsiyet, eğitim ve meslek gibi çoğu bilginin elde edildiği süreçtir.

 

b)Panel Ailelerin Seçimi: Veri tabanı araştırmasının sonucu TİAK’ın denetçisi tarafından bölgenin yapısını temsil etme yeteneğine sahip aileler belirlenir. Bu aileler ile iletişime geçilerek televizyonlarına “peoplemeter” seti takılır. Aileler genel izleyici ve AB olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu ayrım SES Grupları ayrımıdır. Yani ailelerin sosyo ekonomik durumlarını gösterir.

 

c)Veri Aktarımı: AGB Anadolu, ana bilgisayardan her gece 02.00 ile 06.00 arasında modem ile peoplemetera bağlanarak hanelerin verilerine ulaşır.

 

d)Verilerin İşlenmesi ve Müşterilere Sunumu: AGB Anadolu, kanalların yayınlarını her zaman izler, reklamların başlangıç ve bitişlerine kadar her şeyi kaydeder. Elde edilen peoplemeter verileri ile günlük izlenme ölçümü sonuçları ortaya çıkar. Bu sonuçları öğrenmek isteyen panel izleyicileri AGB Anadolu’nun web sitesinden kendilerine ait olan kullanıcı adı ve şifreyle giriş yaparak öğrenebilirler.

Tüm verilerin analiz edilmesi için özel yazılımlar gerekmektedir. Kullanıcılarına bu yazılımları öğretmek için eğitimler düzenlenmektedir. AGB’nin müşterileri TV kuruluşları, reklam veren firmalar ve ajanslardır.

 

Verileri İşleyen Programlar

AGB Anadolu’nun kullandığı programın izlemeyi ölçmek ve sonuçları değerlendirmek olmak üzere  2 amacı vardır. İzlenme ölçümünün yapıldığı Pollux adı verilen program insan müdahalesine izin vermemektedir. Pollux, Türkiye’de ki peoplemeterlardan gelen verileri birleştirir ve müşterilerin kullanımına uygun bir hale getirmektedir.

İzleme ölçümlerini değerlendirmek için ise farklı amaçlara yönelik 3 farklı program kullanılır. Bu programlar; Telemonitor, Adplan ve Telespot’tur. AGB Anadolu bu programları kendi geliştirmiştir.

Telemonitor: Televizyon izleme davranışlarını analiz eden bir yazılımdır. Televizyon kanallarını izleyen izleyicinin performanslarını göstermektedir.

Aplan: TV medya planlaması yapar.

Telespot: Yapılmış televizyon reklam kampanyalarının ulaşılan izleyici sayısı, maliyet gibi durumları analiz eder.

Posted on
× WhatsApp