Televizyon Reklamları

Home » Reklam » Televizyon Reklamları

Televizyon reklamları markaya güven ve itibar kazandırıyor. Televizyon reklam fiyatları ve tv reklam vermek için iletişime geçiniz.

Televizyon Reklamları

Televizyon tüketicilerinize ulaşabileceğiniz en hızlı ve geri dönüşü olan mecralardan biridir. Yapılan araştırmalarda da görüldüğü üzere TV, diğer mecralara oranla üç kat daha verimlidir.

Televizyon reklamları yayınlatmaya karar verdiyseniz reklam bütçenizi de belirlemeniz gerekmektedir. Deneyimli bir reklam ajansı ile anlaştıktan sonra tv reklam ile ilgili briefi ajansınıza aktarmalısınız. TV reklamları senaryosu bütçenize göre şekillenecektir. Reklam senaryosunda vereceğiniz mesaj akılda kalıcı, kısa ve öz olmalıdır.

Daha sonraki aşama prodüksiyon olacaktır. Yazılan senaryonun reklam filmine dönüştüğü somut çalışmalar bu aşamada yer alır.  Oyuncu seçimleri, mekan, kostümler bu kısımda belirlenir.

Reklam filminin çekimi tamamlanınca yayınlama aşamasına geçilir. Bu aşamada hedef kitleye nokta atışı yapılabilmesi için sağlıklı bir medya planlaması yapılması gerekiyor.

Televizyon reklam hangi kanallarda ve hangi yayın diliminde yayınlanacağı belirlenir. Firma onayı alındıktan sonra tv kanallarından rezervasyon alınır ve televizyon reklam filmi kanallar da yayınlanmaya başlanır.

Son aşamada tv kanallarında yayınlanan reklam filmi değerlendirilir. Yayınlanan reklam filminin sonuçları ele alınır. Reklam hedeflerinize ulaştıysanız başarılı olmuşsunuz demektir.

televizyon reklamları
Televizyon reklamları

Televizyon Reklam Fiyatları

TV reklam fiyatları kanallara ve tanıtım tipine göre değişkenlik göstermekte.

Firmanızı, ürününüzü yada markanızı daha geniş kitlelere ulaştırmak istiyorsunuz, kar verimliliğini arttırmak ve daha fazla satış yapmak istemektesiniz. O halde televizyon reklam vererek istediğiniz sonuçları kısa vadede elde etmeniz mümkün..

Tanıtımın yayınlanacağı gün ve yayınlanacağı program ve kanala göre fiyat anlamında değişkenlik göstermektedir. TV reklam ücretleri kanallara göre farklılık gösteriyor.

X kanalının Pazartesi günü yayınlanan dizisi reytinglerde birinci geliyorsa bu diziye verilen reklam bütçeleri çok yüksek olacaktır. En çok izlenen program veya dizilerin televizyon reklam fiyatları genellikle çok yüksek fiyatlar oluyor fakat izleyici kitlesi çok olduğu için buradaki olağan müşterilere ulaşmanız da o anlamda kolaylaşır.

Televizyon reklam fiyatları gündüz kuşağı OPT ve akşam kuşağı PT olarak iki kategoriye ayrılıyor. Ulusal kanallarda OPT birim saniye fiyatları 35.00-120 TL arasında değişirken PT reklam kuşağı birim saniye fiyatları 150-1800 TL arasında değişebilmektedir. (Fiyatlar örneklendirmek için verilmiştir, kanala ve programa göre değişmektedir)

Televizyon reklamları spot, bant, sponsorluk ve ürün yerleştirme şeklinde tanıtım verebilirsiniz.

İDEAL TV REKLAM NASIL OLMALI ?

TV reklam amacı farkındalık yaratarak,verilecek mesajın kısa ve öz bir şekilde izleyiciye aktarılmasını sağlayıp,marka ile duygusal bağ oluşturmaktır.

Etkili ve başarılı reklamın da bazı sırları var. İzleyiciye vereceğiniz mesajın net ve anlaşılır olması gerekiyor. İzleyicinin kafasında soru işaretleri bırakmaması en hassas noktalardan biridir. Abartılı söylemler tüketicide olumsuz etki bırakabilir. Bundan kaçınmakta yarar var. Etkili bir reklamın yolu sıra dışı senaryodan geçiyor. Yapılan araştırmalara göre; tüketicinin reklamı sevmesi, markayı daha kolay hatırlayabilmesine ve ürünü satın almasını etkilemektedir.

İzleyiciyi etkilemesi için bir reklamın;

  • İzleyici markayı hatırlayabilmeli
  • İstek ve merak uyandırabilmeli
  • Görsel kalitesi yüksek
  • Kurgusu sağlam
  • Rakiplerine fark atan
  • Beklenmedik aksiyonları olmalı, sıra dışı kurgu örgüsü olmalı
  • İzleyici de hangi duygunun yoğunlaşmasını istiyorsanız o duygu üzerinden senaryo oluşmalı
  • İnandırıcı ve gerçekçi bir tema üzerine olmalıdır.

TELEVİZYON REKLAM VERİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Doğru planlanan reklamlar ticari işletmeler için oldukça önemlidir. Televizyon reklamları, firmanızın ya da markanızın milyonlarca kişiye aynı anda ulaşmasını sağlar. Televizyona reklam veren firmalara tüketiciler daha fazla güven duymaktadır. Doğru zamanda doğru televizyon kanallarına reklam vermek isteyenler için bazı önemli ipuçlarımız olacak.

Reklam senaryo metninizin anlaşılır olması için yalın ve açık ifadeler kullanın

Vereceğiniz mesajı görüntülü olarak vermeye çalışın

Reklam kampanyanızı hedef kitlenize uyumlu hale getirin

Tüketicilerin size ulaşabilmesi için kullanışlı bir web sitesi yaptırın

Reklam filminde görüntü ve ses efektlerinden faydalanın

Reklam filminin ana fikri ve sloganı üzerinden oluşturun

Burada Televizyon reklamları örnekleri bulabilirsiniz.

Posted on
× WhatsApp