TV Reklamı Verirken İzlenmesi Gereken Adımlar

Home » blog » TV Reklamı Verirken İzlenmesi Gereken Adımlar

Televizyona reklam verme süreci detayları olan, zor bir süreçtir. Bu süreçte izlemeniz gereken bir takım yollar vardır. Bu yollar izlendiğinde TV’ye reklam verme süreci hem hızlanacak hem de uzun vadede maliyeti düşecektir. Televizyon reklamı verirken dikkat edilecek hususlar şu şekilde sıralanabilir:

  1. Ajans Seçiminizi İyi Yapmalısınız.

Televizyon kanalı ile iletişime geçmek için kendinize bir ajans bulmalısınız. Size bir bakıma danışmanlık hizmeti de verecek olan bu ajans adımlarınızı planlayarak hangi kanalın hangi programına reklam vermenizin sizin için avantajlı olduğunu sizlere söyleyecektir.

Reklamınızın doğru kitleye doğru zamanda iletilebilmesi ve mesajınızın anlaşılabilmesi için profesyonel bir ekip ile çalışmalısınız. Eğer çalıştığınız ajans ve kişiler işinde iyi olursa bu evreyi olabildiğince az uğraş ile geçebilirsiniz. Bu da hem bütçe hem de zaman tasarrufu demektir.

  1. Medya Planlamaya Önem Vermelisiniz.

Çalışmak istediğiniz ajans ile anlaştıktan sonra medya planlama süreci başlar. Bu süreçte içinde bulunduğunuz sektörü, rakiplerinizi, hedef kitlenizi ve kendinizi analiz etmeniz gerekmektedir. Bu işi sizin yerinize yapan medya planlama ajansı size en uygun reklam önerisi ile gelecektir.

Tüm analizler yapıldıktan sonra reklam kampanyanız üzerine çalışmaya başlayacaksınız. Ajansınız kampanyanızın süresi, bölgesi ve mecrası hakkında sizlere en uygun olanı söyleyecektir. Bu alanlarda yapacağınız kısıtlama size gerekli olan hedef kitleye mesajınızın en az maliyetle ulaşmasını sağlayacaktır.

  1. Bütçe Planlama yaparken Ajansınıza Danışın.

TV reklamı maliyetli bir iştir. Bu nedenle bütçenizi en verimli olacak şekilde kullanmalı ve bunu yapmak için de onu planlamalısınız. Büyük bir hedef kitleye sahip olan televizyon maliyetli olsa da ölçümler sonrası verdiği veriler ışığında en çok kişiye erişilen mecra olma özelliği taşımaktadır. Bu nedenle hala daha en çok tercih edilen reklam mecrasıdır. Bütçe planınızı ajansınız ile birlikte yapmalısınız. Böylelikle olası aksiliklerin önüne geçmiş olursunuz. Bu da paranızı daha verimli harcamanızı sağlar.

  1. Reklam Filmi Hazırlama Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler.

Planlama işleri bittikten sonra reklam filminizi çekmelisiniz. RTÜK kuralları çerçevesinde markanıza ve hedef kitlenize uygun çektiğiniz reklam filmini anlaştığınız ajans sayesinde kanallara yolladığınızda televizyona reklam verme süreciniz tamamlanmış olur. Bundan sonra sadece gelen veriler ışığında satın alımınızın yükselip yükselmediğini kontrol etmeli ve ona göre planlamanızı ilerletmelisiniz.

       Televizyona vereceğiniz reklam hakkında daha detaylı bilgi almak ve bu süreçte profesyonel bir ekip ile çalışmak isterseniz iletişim bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Posted on
× WhatsApp