ULUSAL KANALLAR / 2019 – 2020 SEZONUNA BAKIŞ

Home » blog » ULUSAL KANALLAR / 2019 – 2020 SEZONUNA BAKIŞ

İngilizlerin sanki televizyon kanalları için söyledikleri bir söz vardır ki herkesçe kabul görür.

NASIL BAŞLARSA, ÖYLE GİDER…

Bir yeni yayın döneminin daha başında olduğumuz şu günlerde, ak koyun kara koyun yavaş yavaş belli olmaya başladı.

23 – 29 Eylül haftasının ABC1 hedef kitle program performanslarını sizler için değerlendirmek ve yorumlamak istedik.

FOX

Hiç şüphesiz hafta içi Fatih Portakal’ın aldığı ortalama 7 – 8 rating, kanala doğal bir avantaj sağlıyor.

Arkasından başlayacak özellikle yeni işlerin daha fazla izleyici tarafından görülme ihtimali FOX TV’yi rakiplerinden bir adım öne çıkarıyor.

Bunu söylerken kanalın başarılı yönetici ve program ekiplerine de haksızlık etmek istemeyiz.

Pazartesi günü Yasak Elma kaldığı yerden devam ediyor ve son bölüm ratingi 6,26 oldu.

Diziye sonradan katılan özellikle Nesrin Cavadzade’nin oyunculuğu ve aktif rolü kayda değer olmakla birlikle, Tuvana Türkay’da sonraki bölümlerde merak edilen sırrıyla daha önemli bir karaktere bürünecek gibi görünüyor.

Yalnız senaryodaki imkansız şeylerin doğal havasında ve Nesrin Cavadzade’nin bir okus pokusuyla gerçekleşiyor olması, yakın zamanda dizinin inandırıcılığına halel getirebilir.

Aynı gün yayınlanan Çukur’un ağırlıklı olarak erkek hedef kitleye hitap ettiğini düşünürsek, şu sıralarda kadın hedef kitleyi arayan iyi bir dizi üst sıralarda kendine rahatlıkla yer bulabilir.

Kadın’ın yeni bölümleri 1 Ekim’de başlıyor ve muhtemelen 1-2 puanlık rating kaybıyla Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’a kaptırdığı 1. lik tahtını geri alacaktır.

Çarşamba günlerini The Taste Türkiye ile kapatan kanal, geçen hafta Mucize Doktor’un tekrar bölümüyle 5,55 ratinglik şahane bir geri dönüş aldı.

Engin Altan Düzyatan’ın iddialı “ Kurşun “ dizisinin Çarşamba gününe geleceğini düşünürsek, neredeyse haftanın her günü vasat üzeri veya kuvvetli bir işleri olacak.

Perşembe günleri Mucize Doktor rekor üstüne rekor kırmaya devam ederken son bölümde 18,74’lük bir performans sergiledi.

Star TV’nin bir haftalık toplam prime time 1 rating toplamının 17,25 olduğunu düşündüğümüzde, Mucize Doktor’un tek başına ne kadar önemli bir iş yaptığı daha net ortaya çıkıyor.

Cuma günü Her Yerde Sen’in son bölüm ratingi 5 çıktı.

Bütün ratingleri önceden bilme gücü olan birisi kanal yöneticilerine “verin elinizi, dizi sezon sonuna kadar aynı ratingle devam etsin “ dese hiç düşünmeden ellerini uzatırlar.

Cumartesi günü 3,07 rating alan Bir Aile Hikayesi’nin önlenemez düşüşü sürüyor ve yayın hayatının fazla uzun olmayacağı çok aşikar.

Pazar günü Yaparsın Aşkım’ın bir rating standartı var ve son bölümde 3,34 aldı.

Dizi maliyetlerinin yanında bir stüdyo programının maliyetinin kıyaslanamayacağını düşündüğümüzde, kanalın yüzü bu ratinge rağmen gülüyordur.

Tabi Pazar gününe Savaşçı’nın geleceğini ve 5 itfaiyeci kadının hayatının anlatılacağı ATEŞE KOŞANLAR dizisinin çekimlerine başlandığını da hatırlatalım.

Hafta içi her gün yayınlanan “Zuhal Topal’la Sofrada” kaldığı yerden devam ediyor ve Müge Anlı ile Tatlı Sert’ten sonra en fazla rating alan opt programı olma özelliğini koruyor.

Temizlik Benim İşim gayet iyi ve tuttu, daha da üzerine koyarsa sürpriz olmaz.

Çağla ile Yeni Bir Gün’ün de bir standartı var ve sezon sonunu göreceğini düşünüyoruz.

Cumartesi günü Memet Özer’le Mutfakta ‘nın yeni sezon ilk bölümü 0,9 rating, Pazar günü Merve Yıldırım’la Benden Söylemesi 1,29 gibi gayet tatminkar bir rating aldı.

Ayrıca hafta içi her sabah İsmail Küçükkaya’nın ulusal kanal ana haber bültenleri kadar rating aldığına, hafta sonu İlker Karagöz ‘le Çalar Saat Hafta Sonu’nun diğer ulusal ana kanal haber bültenlerinden daha fazla rating aldığına bakarsak Fox TV’ye “ KOMPLE BİR KANAL “ dememiz yanlış olmaz.

ATV

Bu sezon ikinciliğin en büyük adayı olması kuvvetle muhtemel.

Pazartesi günlerini şu an için sinema ile doldurmaya çalışıyorlar.

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz yeni sezona geçen hafta 8,56’lık bir ratingle giriş yaptı.

Çarşamba günü Sen Anlat Karadeniz geçen hafta 4.21 rating aldı ve aynı gün yeni başlayacak işlere karşı bunu koruması da zayıf ihtimal görünüyor.

Perşembe günleri ATV’nin kalesiyken Mucize Doktor’a karşı tutunamayan Bir Zamanlar Çukurova 7,57 rating aldı.

Hercai geçen sezonun sonlarına doğru yayınlanmaya başlamış ve 10,5 ratingleri görmüştü.

Bize göre hikayenin çok ağır ilerlemesi ve izleyenlerin bir sonraki bölümde ne olacak acaba diye bir beklentiye girmemeleri sebebiyle gün geçtikçe kan kaybetti.

Son bölümde aldığı 6,42 rating genel olarak bakıldığında tatminkar sayılabilecekken, çift haneli rakamlarını daha da yukarıya taşımasını bekleyen kanal yöneticileri için hafiften bir hayal kırıklığı yaratmıştır.

Kenan İmirzalıoğlu’yla Kim Milyoner Olmak İster 5 Ekim Cumartesi günü başlıyor.

Hem karizmatik yeni sunucusu, hem de 1 milyonluk sorunun açılacak olmasından dolayı bu bölümün çift haneli ratingleri görmesi olasıydı ama aynı gün O Ses Türkiye’nin de TV8’de başlayacak olmasından dolayı bu ihtimal zayıfladı.

Bununla birlikte yarışmanın Kenan İmirzalıoğlu’nun hayranları sebebiyle kadın hedef kitlede biraz daha fazla izleyici toplayacağı kesin.

Yaz döneminde Salı günleri yayınlanan Kimse Bilmez dizisi Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ın             “ mekanın sahibi geldi “ demesinden sonra Pazar gününe geçti ama ratinglerinde herhangi bir değişiklik olmadı ( Son bölüm 3,58 )

Bu arada Diriliş Osman’ın dengeleri değiştirebilecek potansiyelde bir iş olduğunu da unutmayalım.

Hafta içi her gün yayınlanan Müge Anlı ile Tatlı Sert opt’ nin kraliçesi durumunda ve hafta içi ortalama 4 – 4,5 rating alıyor.

Esra Erol’un ratingi geçen yıla göre bir tık geride olsa da havaların soğuması ve izlenme oranlarının artmasıyla birlikte aynı yere gelecektir. ( Ortalama 2 rating )

Beni Bırakma’nın rating kaybı devam ediyor, maliyet dengelerini de düşünürsek sezon sonunu görememesi ihtimal dahilinde.

SHOW TV

Her daim şapkadan tavşan çıkarmakta usta olan ve bütçe olarak makul prototiplere imza atan kanal özellikle Star TV ve Kanal D’nin biraz geride kalmaları sebebiyle üçüncülüğü göğüsleyecek, hatta ikinciliği zorlayacak gibi ( Yemekteyiz’in opt’de ilk Show TV’de yayınlandığı dönemde ülke kriz ortamındayken programın prime time’da yayınlanmasını ve geçtiğimiz yaz Güldür Güldür Show tekrarlarının sıfır maliyetle prime time’da iyi performans göstermesini örnek gösterebiliriz )

Çukur Pazartesi’nin kralı ve tacını kimseye kaptıracak gibi görünmüyor.

Hababam Sınıfı serisi ve Kemal Sunal filmleri Salı ve Perşembe günlerini dolduruyor ve gayet tatminkar rating üretiyor.

Çarşamba günleri yine zamanında yüksek gişe yapmış sinemalarla geçiliyor.

Güldür Güldür Show’un yeni bölümleri 4 Ekim’de başlıyor.

Eskiden beri homojen bir dağılımın olduğu Cuma günü, bu yıl da aynı özelliğini koruyacak sanki.

Kanalın yeni işi Kuzey Yıldızı İlk Aşk Cumartesi günlerini 1. kapatıyor. ( Son bölüm ratingi 6,02 )

Yine yeni işleri Aşk Ağlatır tam yükseliyor derken 2 hafta öncesinin ratingine geriledi. Önümüzdeki 2-3 bölüm dizinin geleceğiyle ilgili daha net bir fikir vermemiz sağlayacaktır.  ( Son bölüm ratingi 4,16 )

Murat Yıldırım’ın uğruna Kim Milyoner İster’in sunuculuğunu bıraktığı “ Ramo “ dizisinin çekimlerine geçen hafta başlandığı söyleniyor ve kanal bu işe çok güveniyor.

Hafta içi opt’de yayınlanan Kuaförüm Sensin ‘in pek tatminkar olmayan performansına rağmen arkasında duran ve yazın da yeni bölümlerini yayınlayan kanal programda ısrar etmeye devam ediyor. ( Ortalama ratingi 0,75 )

Zahide Yetiş’le programı Kuaförüm Sensin’le benzer performans gösteriyor.

Onur Büyüktopçu’nun Damat Bayıldı işi, beklentilerin çok altında kalarak yayından kalkması muhtemel programlar arasında anılmaya başladı.

Hafta sonu yayınlanan Cumartesi Sürprizi ve Pazar Sürprizi standart temposunu korurken, Çocuktan Al Haberi beklentileri karşılayamadı ve 22 Eylül Pazar günü final yaparak yayın hayatını noktaladı.

08:15’te başlayan Özge Ulusoy’la Hayat Güzeldir ilk 100 listesine giremiyor.

KANAL D

İlk 3’e girme şansı olmayan kanal, TV8’in ardından muhtemelen 5. lik mücadelesi verecek.

Geçtiğimiz sezon 8 Nisan Pazartesi günü yayın hayatına başlayan ve 7 rating bandına yaklaşan dizi gün geçtikçe kan kaybetti ve gerilere düştü ( Son bölüm ratingi 3,83 )

Salı günleri sinemayla geçiliyor.

Yaz dönemine damga vuran Afilli Aşk şimdilik ratingini korumakla birlikte önümüzdeki günlerde Kurşun v.s gibi işlerin devreye girmesiyle birlikte düşüş yaşayabilir.

Perşembe günleri Çok Güzel Hareketler 2’ nin tekrar bölümleri girerken Cuma günleri kanalın emektar dizisi Arka Sokaklar yayınlanıyor ( Son bölüm performansı 4,24 rating )

Cumartesi günleri sinema ile geçilirken, Pazar günleri Çok Güzel Hareketler 2 ‘nin yeni bölümleri ortalama 3 – 3,5 rating bandında seyrediyor.

Hafta içi her gün yayınlanan Gelinim Mutfakta geçen sezon ki ratinglerinin biraz uzağında.

Müge ve Gülşen’le 2. Sayfa programının yakın zamanda final yapacağı konuşulurken kulislerde Hakan Ural’ın aynı saatte farklı bir program yapacağı bilgisi dolaşıyor.

Yaralı Kuşlar bu performansıyla final yapmaya aday bir programmış gibi duruyor.

Cumartesi günleri yayınlanan Magazin D Cumartesi ve Arda’nın Mutfağı’yla, Pazar günleri yayınlanan Magazin D Pazar, Arda ile Omuz Omuza ve Ayhan Sicimoğlu ile Renkler geçen yıl ki performanslarını koruyorlar.

TV8

Survivor başlayana kadar prime time’ı Master Chef ve yeni bölümleri 5 Ekim Cumartesi günü yayınlanacak O Ses Türkiye ile geçirecek kanalın bu dönem sergileyeceği performans merak konusu.

Çünkü O Ses Türkiye geçen sezonun sonlarına doğru ratingleri çok düştüğü için  tabir-i caizse apar topar final yapmak zorunda kalmıştı.

Programın yaşlanmasını anlamakla birlikte Ebru Gündeş ve Gökhan & Hakan, Seda Sayan ve Beyaz’a göre programa daha çok yakışıyorlardı.

Prime time’da tamamen bu 3 programa bağlı bir prototipleri olduğu için, işler kötüye giderse bir B planını devreye sokmak güç olabilir.

Survivor bu sezon 2 – 3 yıl önceki rating seviyelerine gelirse, o zaman bambaşka bir senaryo ile karşı karşıya da kalabiliriz.

Hafta içi her gün yayınlanan Seda Sayan ile Yemekteyiz geçen yıl Onur Büyüktopçu’nun ratinglerini yakalayamazken, Gel Konuşalım’ın yeni transferi Cengiz Semercioğlu Hakan Ural’ın boşluğunu doldurmaya çalışacak.

 

STAR TV

2 yıl önce rating şampiyonu olan bir kanal bu kadar kısa sürede nasıl tepe taklak olabilir?

Maliyetlerin eskiye göre çok daha fazla sorgulandığı bir dönemden geçiyoruz, tıpkı futbol kulüplerinin durumu gibi.

Ya ucuz ama kaliteli futbolcuları bulacaksın ya da alt yapıya önem vereceksin.

Kanallar da iç yapım stüdyo programı üretmeye çalışıyorlar.

Bu işlere karar veren yöneticilerin yanlış tercihleri de kanalı bu noktaya getirdi.

Bu kısa girizgahtan sonra programları birlikte inceleyelim.

Pazartesi yeni dizileri Çocuk kötü başladı ve kötü gidiyor ( Son bölüm ratingi 3,72 )

Salı günü Kardeş Çocukları için final kararı alındı.

Çarşamba günleri yayınlanan Kuzgun için de aynı şekilde final kararı alındı.

Perşembe ve Cuma günlerini dizi tekrarıyla geçiriyorlar.

Benim Tatlı Yalanım normalde Perşembe günleri yayınlanıyordu.

Mucize Doktor’un önlenemez yükselişinden o da nasibini aldı ve Cumartesi gününe geçti.

Buna rağmen ratingi 4,11’den 3,35’e düştü.

Pazar günleri sinema yayınlayan kanalın prime time’daki durumu maalesef böyle.

Off prime time’da zaten çok uzun zamandır iddiaalı bir program üretemiyorlar ki hafta içi her gün Gerçeğin Peşinde ve Cumartesi günleri Tülin Şahin’le Moda çok vasat performanslar sergiliyorlar.

Pazar günü Vahe ile Evdeki Mutluluk uçup kaçmasa da geçer not alıyor.

Henüz çekim aşamasında olan ve başrollerinde Neslihan Atagül ve Engin Akyürek’in yer alacağı SEFİRİN KIZI dizisinden de yüksek beklentisi var kanalın.

Ayrıca Ece Uslu ile Emre Kınay’ın SEVGİLİ GEÇMİŞ dizisi de kanalın diğer hamlesi olacak.

TRT1

Geçtiğimiz sezonlarda DİRİLİŞ’le total ratingini artıran kanalın bu yıl o şansı da olmayacak.

Diğer ulusal kanallarda final yapması kesin olan işler, rating kaygısı olmayan TRT1’de ısrarla yayınlanmaya devam ediyor.

Pazartesi Vuslat’ın son bölümü 2.37,  Salı Şampiyon’un tekrarı 1.58,  Çarşamba Benim Adım Melek 4.04, Perşembe Şampiyon 2.88, Cuma Payitaht Abdulhamit 4.01, Cumartesi Kalk Gidelim 2.76, Pazar Elimi Bırakma 2.67 rating almış.

OPT’de 30 Eylül’den itibaren Aileler Yarışıyor’un yeni bölümleri yayınlanmaya başlayacak.

Posted on
× WhatsApp