İnternet Kullanım Oranı

Home » Reklam » İnternet Kullanım Oranı

İnternet kullanım oranı, sosyal medya kullanım oranı, Türkiye‘de internet yaygınlığı oranı ve interneti niçin kullandığımızın cevabı makalemizde.

İnternet reklamları, dijital reklamcılık sektöründe olanlar veya merak edenler için faydalı olacağını düşündüğümüz makalemize yorum olarak görüşlerinizi bildirmeniz halinde paylaşımlarımızın devamı gelecektir.

Dijital pazarlama alanında faaliyet gösteren We Are Social, hazırladığı sunumla 2015’teki dijital eğilimleri gözler önüne seriyor.

“Digital, Social & Mobile in 2015” başlıklı 376 sayfalık sunum oldukça detaylı bir şekilde hazırlanmış. Türkiye’yi de incelemeye alıyor ve önemli rakamlar paylaşıyor. Rapor, 2014 yılına göre 525 milyon artışla dünya üzerinde 3 milyar kişinin internete bağlanabilir olduğuna dikkat çekerek başlıyor.

internet kullanımı
internet kullanım oranı

*Aktif sosyal medya hesap sayısı 2014 yılına göre 212 milyon artış gösterdi.

*Aktif sosyal medya hesaplarında Doğu Asya’nın yüzde 33 gibi büyük payı var. Bunun sebebi elbetteki Çin.

*İnternet kullanım oranı Kuzey Amerika’da yüzde 88, Afrika’da ise yüzde 26.

Türkiye‘de internet yaygınlığı oranı yüzde 49 ve 21. sırada yer alıyor. Yüzde 90’ın üzerindeki yaygınlıkla İlk 3’te Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri ve Güney Kore var.

*Şu anda internet trafiğinin yüzde 31’ini mobil cihazlar sağlıyor. 2014 yılına göre yüzde 39 artış var.

*Mobil trafiğin toplam web trafiğindeki payı dikkate alındığında Türkiye yüzde 28 ile 16. sırada yer alıyor.

*2014 yılına bakıldığında Türkiye‘de internet kullanıcılarının e-ticaret yapma oranı yüzde 33. Sıralamada 19. konumda.

sosyal medya kullanımı
sosyal medya kullanım oranı
sosyal medya nüfusu
sosyal medya nüfusu

Türkiye’deki internet kullanıcılarının büyük çoğunluğu her gün online oluyor. En yüksek oran yüzde 84 ile 16-24 yaş aralığındaki kullanıcılara aitken, 25-34 yaş yüzde 77, 35-44 yüzde 62, 45-54 yaş arası ise yüzde 41 oranında online oluyor. 55 yaş üstündeki internet kullanıcılarının her gün online olma oranı ise bir önceki gruba göre artış göstererek yüzde 62’ye ulaşıyor.

Grafik 4’te de görüldüğü gibi Nüfus yoğunluğu olarak ise, Facebook 40 milyon üyesi ile bu alanda açık ara önde. Bunu 13,8 milyon ile Twitter takip ediyor. Instagram kullanımında ki artış isie gözle görünür oranda artmış ve buradaki nüfus da 13 Milyon kişiyi aşmıştır.

ONLİNE DAVRANIŞ BİÇİMLERİ:

online davranış segmentasyonu
online davranış biçimleri

Global Web Index ‘ in araştırmasına göre online kullanıcılar paylaşımcı bir yapı sergilemektedirler. Aktif internet kullanıcılarının sosyal ağ davranışları göz önünde bulundurulduğunda; profillerinde sürekli olarak içerik, haber ve web sitesi linklerini paylaşan ‘Paylaşımcı’ profilin öne çıktığı görülüyor. Ardından ise düzenli olarak bloglarda veya web sitelerinde yazan, mikroblog ve sosyal ağları aktif olarak kullanan ve sosyal ağlarda video yükleyen ‘Yaratıcı’ grup geliyor. Bir önceki  seneye göre sosyal ağ davranışları içerisinde en çok Forum, sosyal ağ, blog ve internet sitelerinde sürekli olarak fikir ve yorum yazan ‘Yorumcuların’ oranında artış olduğu görülüyor. İnterneti arkadaşlarıyla iletişimde kalmak ve mesajlaşmak için kullanan ‘Sosyaller’ grubunda geçen seneye göre %7 artış gerçekleşmiş durumda.

internet hakkında düşünceler
internet hakkında düşünceler
Posted on