Reyting Nedir? Reyting Sonuçları

Home » Reklam » Reyting Nedir? Reyting Sonuçları

Tv reytingleri ve reyting sonuçları bahsetmeden evvel öncelikle reyting nedir? bunu açıklığa kavuşturalım reytingler nasıl hesaplanıyor ayrıca değineceğiz.

Reyting Nedir?

Kelime anlamı olarak, izlenme oranı, değerlendirme, sınıflandırma, derece, vergi oranı (ing.), verim gibi anlamlara gelmektedir. (Tdk.)

Reyting nedir Muhasebede, Ekonomide,Bankacılıkta da farklı anlamlarda kullanılan bir değerleme terimidir.

Medya dünyasında, özellikle Televizyon programlarının performanslarını ölçmek için kullanılan bir terimdir. Ratingi yüksek olan programlar başarılı ve dolaysıyla uzun soluklu programlar olarak bilinir.

Prime Time olarak adlandırılan akşam kuşağı TV lerde ratingin en yüksek olduğu yayın kuşağıdır. İzlenme rekorları kıran yapımlar bu saat diliminde ilk gösterimini yapan yapımlardır.

reyting nedir reyting sonuçları
reyting nedir reyting sonuçları

Televizyon kanalları, yayıncı şirketler, reklam verenler başta olmak üzere medya sektöründeki tüm birimler için Programların izlenme oranları ve dolayısıyla Rating sistemi büyük önem taşımaktadır. TV Kanallarında yayınlanan reklamların maliyetleri yüksektir. Bu nedenle reklam verenler en doğru hedef kitleye maksimum oranda erişmek istemektedirler. Rating sistemi hem reklamların birim maliyetlerinin belirlenmesinde hem de doğru kitlelere ulaşılmasının denetlenmesinde en önemli araçtır.

Reyting Sonuçları

Reyting nedir açıkladığımıza göre şimdi reyting sonuçların nasıl belirlendiğine değinmek istiyorum.
Reyting sonuçları ölçümlemeleri, temel olarak belirlenen ölçümün yapılacağı ülkeye ait S.E.S. (Sosyo Ekonomik Segmentasyon) ‘lerin yapısı dikkate alınarak rastgele seçilmiş nüfus yoğunluklarına göre hesaplanan, belirli sayıda, hanelere yerleştirilen ve genel adı People Metre olan ölçüm cihazları ile yapılmaktadır. 

Bu cihazlar S.E.S. durumuna göre belirlenen hanelere yerleştirilerek hane içerisindeki her kullanıcıya bir kod numarası atanmak suretiyle, kumandayı kimin kullandığını dolayısıyla Televizyonu o anda kimin izlediğini belirleyerek çalışır. Televizyonu o anda izleyen bireylerin S.E.S. durumu örneklemede temsil ettiği tüm kitlelerce de izlendiği varsayımı ile AB, ABC1, Total(Tüm Kişiler) gibi kırılımlarda programların hedef kitle erişimleri ve Ratingleri belirlenmiş olur.

Tv Reytingleri

reyting
reyting

Rating sistemi, büyük bir endüstri haline gelen Televizyon yayıncılığı için çok önemli bir yapı taşıdır. Öyle ki; yayında olan programların kaderi ağırlıklı olarak bu sistemin ölçümleme sonuçlarına bağlıdır. Yüksek rating üretebilen programlar uzun süre ekranlarda yer alırken, ratingi düşük çıkan programlar kısa sürede yayından kaldırılmaktadır. Bu durum Televizyon kanalları ve program yapımcılarını direkt etkilemektedir.

Bir çoğumuz sevdiğimiz bir programın rating almadığı gerekçesiyle yayından kaldırıldığına şahit olmuşuzdur. Rating performansları iyi çıkmayan programlar, reklam verenler tarafından tercih edilmemekte dalayısıyla da bu programlar, mecralara gereken ekonomik geliri getirememektedir. Yapım şirketlerinin bölüm başı maliyetlerinin yüksek olması üzereni belirledikleri rakamlar TV kanallarında performans anlamında karşılığını alamadığı zaman, programın yayından kalkması kaçınılmaz bir son halini almaktadır.

Bu büyük endüstrinin para kaynağını oluşturan reklam verenler açısından da durumun pek farklı olduğu söylenemez. Reklam verenler de TV reklam çalışmalarındaki planlama ve satınalma faliyetlerini bu rating dataları üzerinden yapmaktadır. Çok rating alan bir programa ödenen birim rakamlarıyla az rating alan programa ödenen birim rakamları arasında doğru bir orantı vardır. Ayrıca yine planlamalar da bu dataların sonucunda belirlenen hedef kitle erişimlerine göre yapılmaktadır.

DÜNYADA RATING ÖLÇÜM SİSTEMİ:

Dünya genelinde Rating sistemi ağırlıklı olarak People Metre cihazları üzerinden yapılmaktadır. Aşağıdaki tablolarda ülkelere göre people metre sayıları ve ölçümleme sisteminin kontrat altına alındığı şirketler görülmektedir.

Reyting

dünyada reyting sonuçları
DÜNYADA reyting sonuçları
global reyting ölçümleri
dünyada reyting ölçümleri

AGB Nielsen, TNS, GFK, IBOPE gibi firmalar en dikkat çekici olanlarıdır.

Tablo 1.1.ve 1.2 de görüldüğü gibi diğer dikkat çekici unsur ise People Metre sayılarıdır. 75 Milyon nufuslu Türkiye 2200 hane ile temsil edilirken, 64 Milyon nüfuslu Birleşik Krallık(UK) 5100, 310 Milyon nüfuslu Amerika(USA) 10.000, 60 Milyon nüfuslu İtalya 5100, 80 Milyon Nüfuslu Almanya 6800, 8 Milyon nüfuslu İsviçre ise 1870 hane ile temsil edilmektedir.

PEOPLE METRE VE ÇALIŞMA SİSTEMİ

PeopleMetre cihazı prensip ve teknik olarak 3 farklı birimden oluşur.

Frekans dedektörü, Televizyona bağlı çalışır ve izlendiği frekanstaki kanalı belirler.
Kayıt Cihazı: İzlenen kanal verilerini, kim tarafından izlendiğini, ne kadar süre, hangi saatte izlendiğini kayıt ederek, gece yarısından sonra merkeze yollayan birimdir.
Kumanda: Verilerin analizi yönünden en önemli parçadır, kullanıma geçen kullanıcının kim olduğunu sisteme tanıtmasını sağlar. Her kullanıcı kendine ait bir kod kullanarak sistemi açar ve sistem o an kimin kullandığını algılar ve temsil ettiği tüm kitleye o verileri yansıtır.

Posted on
× WhatsApp