YouTube Reklamları

Home » Reklam » YouTube Reklamları

YouTube reklam verme düşüncesi olanlar okusun. Display ve video reklamları aracılığıyla geniş kitlelere ulaşabilirsiniz…

YouTube Reklam

YouTube, yeni sanatçıların kendilerini gösterdikleri müzisyenlerin, oyuncuların ilk kez kendilerini tanıttıkları bir yer oldu. Justin Bieber, ilk kez  YouTube’da keşfedildi şuan dünyaca bilinen bir sanatçı olması YouTube sayesinde. Ek olarak Gangnam Style dünyada ses getiren performansı tüm zamanların en iyi viral videosu olmuştur.

YouTube’da her gün için ortalama 1 milyar tıklama gerçekleşmekte. Bu rakam Google, bing, yahoo toplam aranmasından daha fazladır.

Buda inanılmaz bir etkileşim ve reklam sektörü için önemli bir pazar demektir.

YouTube popüler platform olarak her gün daha fazla kişi tarafından kullanılmaya devam ediyor. Bununla beraber reklam potansiyeli`de artmaktadır.

Kitleler neredeyse reklamcılık sektörü orada olmalı. YouTube reklam vermek dijital reklamcılık sektörünün önemli faaliyet alanlarından birisidir.

2006 senesinde 1.65 Milyar $ karşılığında Google satın aldığı YouTube`da reklam hazırlamak ve özelleştirmek için çokça seçenek yer alıyor.

Bunlardan en önemlileri display reklam ve  YouTube video reklamları ..

YouTube Reklamları
YouTube Reklamları

YouTube Reklam Verme

YouTube Reklam Verme Yöntemleri;

YouTube Display Reklamları

Display reklamlar YouTube videoların yanında görülüyor veya  videoların içine pop-up yerleştirebiliyorsunuz.

  • Standart Banner reklamı – Google Görsel Reklamları benzeridir; Zengin medya reklamı yada standart banner reklamı olarak kullanılabilir.  YouTube banner reklamlarınız istediğiniz kategori ve anahtar kelimelerde gösterebilirsiniz. Daha fazla dikkat çekmesi için renkli görseller tercih edilmeli.
  • Video içi reklamlar – Videoların içinde pop-up görünürler ve URL bağlantılarıyla reklama tıklandığında youtube dışında başka site veya sayfalara yönlendirilebilir reklamlardır.

Bu türlü pop-up reklamlar izleyiciler için ne kadar can sıkıcı olsa dahi görmemek imkansız.

YouTube Video reklamları

True view reklam; Video izlendiği zaman ödeme yapılan yöntemdir.

youtube reklam
youtube reklam

In-stream video reklamları

In-stream reklamları, video başlamadan önce ve başladıktan sonra video izlenirken çıkıyor. İzleyenler  reklamın 5 saniyesini zorunlu izlemek mecburiyetindeler. 5 saniye dolduktan sonra reklamı kapat düğmesinden kapatabilirler yada izlemeye devam edebilirler.

Hedef kitle doğru seçilmişse ve ilgi çekici sunum hazırlanmışsa reklamın tamamı izlenebilir.

 

In-stream video reklamlarında, izleyenler reklamı 30 saniye ya da reklamı bitene kadar seyretmedikleri zaman ödeme yapmıyorsunuz.  Reklamı atlamak isteyenlere hiçbir ödeme yapılmıyor. Bir diğer güzel tarafı ise, tanıtım videolarınızı 30 saniyeden çok daha uzun yapabilirsiniz.

Ek olarak tanıtım videonuz 30 saniye veya daha uzun dahi aynı ücreti ödediğiniz için markanız veya ürünlerini daha iyi anlatmak için güzel bir tercih olabilir.

In-stream reklamlar içeriksel hedeflemeler yapabilirsiniz ilgi alanları hedefleyebilir ve demografik hedef konusunda yardımcı olur. Daha çok verim almak için çok önemli bir etkendir.

In-slate Video reklamları

YouTube’un In-slate video reklamları 10 dakika ve 10 dakikayı aşan videolarda görülmektedir.

In-Search Video reklamları

In-Search Video reklamları, arama sonuçlarında çıkmaktadır. Sayfanın üst kısmında veya sağ tarafında görülmektedir.

Söz konusu reklam türünde Google aramalarındaki metin txt (Adwords) reklamları gibidir. Adwords reklamlarını yayınlarken kullanılıyor olan anahtar kelimeler Youtube in-search video reklamlarında kullanabiliyorsunuz.

In-Display Reklamları

Bu reklamlar diğer YouTube videolarının yanı başında ya da sizin  belirlediğiniz kriterlerle uyuşan diğer Google Display network sitelerinde görünmektedir.

“Eğer bu videoyu beğendiyseniz, bunu da sevebilirsiniz…”

şeklindedir.

YouTube Reklam Ajansı

Tüm bunları kafa karıştırıcı buluyor ve yardıma ihtiyaç duyuyorsanız paranızı ve markanızı riske atmayın!

Markanız hedef kitlesine uygun en etkili reklam stratejisini dijital reklamcılık konusunda uzman ekibimizle biz yürütelim.

 

YouTube Video reklamları için ek araçlar ve özellikler

YouTube’da bilinmeyen göz ardı edilen birçok araç bulunmaktadır. Bunlara göz atmak ve kullanmasını öğrenmek çok işinize yarayabilir.

YouTube Analytics Data – YouTube, reklam verenlere videonun kaç kez tık aldığını, kullanıcı katılımı hakkında, videoyu seyredenlerin nerede izlemeyi bıraktığı benzeri birçok analitik verileri sunuyor.

Yeniden pazarlama – Bu tanıtım şeklinde yeni yüklediğiniz videolarınızı daha önceki videolarınızı YouTube’da  izleyen kullanıcılara iletebilirsiniz.

YouTube Kanalları –  Youtube size özel sunduğu profil sayfası diyebiliriz. Kendinize göre özelleştirebilirsiniz ve izleyicilerin videolarınızı beğenmelerini ve abone olmalarını sağlamak için kullanabilirsiniz.

YouTube reklamları hedef kitlenin belirlenmesi için  ilgi alanı hedeflemesi ve yaş hedeflemesi gibi seçenekler sunuyor.

Mobil reklamlar – YouTube tanıtımlarını nasıl yapıldığını anladığınızda akıllı telefonlar ve tabletler içinde tanıtımlar oluşturabilirsiniz.

Giriş sayfası reklamları – Reklamcılar YouTube’un  ana sayfasında reklam alanı kiralayabilirler.

Tercihe bağlı olarak istenirse “Homepage Roadblock” diye isimlendirilen reklam seçeneğini tercih edebilirsiniz.

YouTube Homepage Roadblock tanıtım modeli ile YouTube başlangıç sayfasında 1 gün süresince tek reklam veren siz olabiliyorsunuz.

Bu tanıtım şeklinde ortalama 23 milyon izleyiciye reklamınızı ulaştırıyorsunuz. Bu 24 saatlik  YouTube reklam maliyeti  için 300.000 dolar gözden çıkarmak gerek .

Posted on
× WhatsApp